Haber

Kanada, Kuzey Akım 1’in gaz türbinleri için yaptırım muafiyetini kaldırdı

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joy, dün, Ukrayna’nın işgali nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırımlardan etkilenen Kanada’da o sırada onarımda olan Kuzey Akım 1 boru hattı tribünlerine yönelik ‘yaptırım muafiyetini’ kaldırdığını duyurdu.

Temmuz ayında Kanada’nın Montreal kentinde onarıma alınan Kuzey Akım 1 tribünleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Rusya’ya uygulanan yaptırımlara takılıp Gazprom tribünlerin olmaması nedeniyle gaz iletimini yüzde 40’a indireceğini açıklamıştı. Kanada Doğal Kaynaklar Bakanı Jonathan Wilkinson Temmuz ayında yaptığı açıklamada, “Kanada, Siemens Kanada’ya, onarılan Nord Stream 1 türbinlerinin Almanya’ya iade edilmesine izin vermek için süreli ve geri alınabilir bir izin verecek.”

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joy ve Doğal Kaynaklar Bakanı Jonathan Wilkinson dün ortak açıklama yaparak tribünlere yönelik yaptırım muafiyetini kaldırdıklarını açıkladı. Açıklamada, yaptırım muafiyetinin getirilmesinin ardından Kuzey Akım 1’deki gaz iletiminin normal seviyelere dönmediği vurgulanırken, bu süre zarfında tribünlerin Rusya’ya gitmediği, Almanya’da kaldığı belirtildi. Açıklamada, Kanada hükümetinin bu nedenlerle müttefiklerle müzakerelere giriştiğine ve tek seferlik yaptırım muafiyetini kaldırdığına değinildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu