İş

İlk çeyrek işsizlik rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak-Mart dönemine ait işgücü istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, türkiye Mevsim etkilerinden arındırılmış yurt genelinde 15 yaş ve üzeri işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın son çeyreğine göre 62 bin azalarak 3 milyon 483 bin oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı ise 0,3 puan azalarak yüzde 9,9 oldu. İlk çeyrekte işsizlik oranı geçen yılın aynı çeyreğine göre 1,2 puan azaldı.

Yılın ilk çeyreğinde 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı bir önceki çeyreğe göre 0,9 puan artarak yüzde 19,9 oldu. Bu yaş grubundaki işsizlik oranının erkeklerde yüzde 15,6, kadınlarda yüzde 27,6 olduğu varsayılmıştır.

Diğer taraftan, evİş gücü araştırma Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi nedeniyle Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya ve Osmaniye’de ilk çeyrek araştırması yapılamadı. Bu illerdeki örneklem hanelerin örneklem içindeki payı yüzde 4,1 oldu. Bültende yer alan sonuçlar anket yapılabilecek iller üzerinden Türkiye bazında tahmin verecek şekilde yüklenerek hesaplanmıştır. Belirlenen illerde uygulama gerçekleştirilemediği için depremin etkisi göstergelere yansıtılamadı. Saha uygulamasının başlaması ile birlikte geçmiş dönemlere ait sarsıntı etkisinin ölçülmesi planlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu