Haber

Gazze’de Gıda Krizi: Nüfusun Neredeyse Tamamı Gıda Yardımına İhtiyaç Duyuyor

BM Dünya Gıda Programı (WFP) dün yaptığı açıklamada, Gazze’de gıda sisteminin çökmesi nedeniyle vatandaşların açlıkla karşı karşıya kaldığını belirterek, nüfusun neredeyse tamamının gıda yardımına ihtiyaç duyduğu uyarısında bulundu.

WFP yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin büyük bir gıda açığı ve yaygın açlıkla karşı karşıya olduğunu, çatışmaların başlangıcından bu yana gerekli gıda malzemelerinin yalnızca yüzde 10’unun Gazze’ye girdiğini ve nüfusun neredeyse tamamının ‘çaresizce’ gıdaya ihtiyaç duyduğunu söyledi. yardım. WFP, bölgede faaliyet gösteren son fırının da büyük bir yakıt sorunu nedeniyle kapatıldığını doğruladı. Akaryakıt sorununun birçok faaliyeti durma noktasına getirdiğinin altını çizen WFP, “Yakıt sıkıntısı, gıda yardımı da dahil olmak üzere insani yardım dağıtımını ve operasyonlarını da sekteye uğratıyor. Salı günü Mısır’dan gelen kamyonlar Gazze’ye malzeme boşaltırken bile yeterli yakıt yoktu. dağıtım araçları.” “Bilgi eksikliği nedeniyle barınaklardaki sivillere ulaşamadı” dedi.

1129 TIRIN SADECE 447’SİNDE YEMEK VARDI

WFP, 21 Ekim’de Refah Sınır Kapısı’nın açılmasının ardından Gazze’ye giren 1.129 yardım TIR’ından yalnızca 447’sinin gıda taşıdığını ve hacminin yetersiz olduğunu belirtti. WFP gıda altyapısı hakkında şunları söyledi: “Gazze’deki gıda altyapısı artık işlevsel değil; WFP’nin sözleşmeli mağazalarının yalnızca yüzde 25’i açık kalıyor ve diğerlerinde temel besin maddeleri tükendi. Yerel pazarlar tamamen kapandı. Az miktardaki gıda mevcut endişe verici derecede şişirilmiş fiyatlara sahip.” “Satılıyor ve yemek pişirme becerisi olmadan pek işe yaramıyor, bu da bazılarını günde tek öğünle hayatta kalmaya zorluyor. Şanslı olanların konserve yiyeceklerden biraz fazlası var, ancak bazıları çiğ soğan ve pişmemiş patlıcan tüketmeyi de tercih ediyor.”

“İNSANLAR AÇLIKTAN ÖLÜYOR”

WFP Filistin Temsilcisi ve Ülke Direktörü Samer Abdeljaber, siviller arasında artan açlığa ilişkin şunları söyledi: “Gıda tedarik zincirlerinin çöküşü, insanların temel ihtiyaçlardan mahrum kaldığı zaten vahim bir durumda feci bir dönüm noktasıdır.” Akaryakıta erişim konusunda Abdeljaber, “Yakıt olmadan ekmek sağlama imkanımız yok. İhtiyaç sahiplerine gıda ulaştırılması ciddi şekilde tehlikeye girdi ve Gazze’de hayat durma noktasına geldi. İnsanlar açlıktan ölüyor. “

haberbandirma.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu